akcie ikona
 
 
strateniludia.logo
 
cens logo

 

www.hr12.eu

12.husarsky@post.sk

palatin 

Čákov (nem. Tschako. maď. Csákó)  Vojenská čiapka, od roku 1798 pokrývka hlavy rakúskych husárov, od roku 1808 aj rakúskej pechoty. Bola valcovitého tvaru jemne sa nahor zužujúca. Vpredu a vzadu mala kožený štítok. Vrchné dienko bolo kožené. Predný kožený diel poskytoval ochranu pred slnkom, zadný chránil záhlavie a krk pred sekom. Na prednej strane sa nachádzala rozeta čierno-žltej farby v strede s gombíkom podľa adjustácie pluku smerujúca nahor. Zakončená bola žlto-čiernym pompónom na ktorého čiernej stredovej ploche sa u vyšších dôstojníkov nachádzali iniciály panovníka. Na hornom obvode sa nachádzalo lemovanie v pásoch predpísanej šírky a štruktúry-tzv.porty-ktoré boli znakom hodnosti a nachádzali sa aj na uniforme.

Nákrčník(nem. Halsbinde) Pruh látky dlhý 158 cm a široký 10,5 cm. Obvínal sa okolo krku a mal poskytnúť vedľa estetickej funkcie i ochranu krku pred zranením. Spravidla bol z tkaného plátna zafarbeného čiernou farbou u poddôstojníkov a mužstva, u dôstojníkov bol z čierneho ušľachtilého saténu. Na konci mohol byť rozstrapkaný a tausia bola bohato zdobená.

Dolman (maď. dolmány, tur. doliman) V stredovekom Turecku jednoduchý mužský plášť zo zapínaním vpredu a dĺžkou siahajúci do polovice stehien. Po obrube zapínania, leme goliera a rukávov bohato zdobený výšivkami, v páse stiahnutý spravidla vzácnym perzským šálom alebo bohato zdobeným opaskom z rozličnými motívmi-vybíjanie, ornamenty, blanciere a drahokamy. Opasok mohol byť spletený aj z viacerých remeňov bohato zdobených.

Dolomán (maď. dolomány)  Súčasť uniformy husárov. Spodná blúza sa označovala ako dolomán, horná blúza s kožušinovým lemovaním ako mentieka (maď.atilla, Mente-nem.Pelz-franc.Pelisse). Jednalo sa o krátky kabátec priliehavého strihu siahajúceho spravidla do pásu. Mal stojatý,vystužený límec. Vpredu sa zapínal na gombíky, na prednej strane trupu boli ozdobné šnúry vodorovne smerujúce ktoré poskytovali istú ochranu pred sekmi. Švy uniformy boli tiež lemované šnúrami a zakončené kvetinovým motívom. Doloman bol ušitý z tkaného vlneného súkna, podšitý bol jemným plátnom. Dôstojníci mali súkno jemnejšie a kvalitnejšie. Mentieka vyzerala typovo približne rovnako, nemala však stojatý límec, bola lemovaná po celom obvode kožušinou. Mohla sa nosiť prevesená cez ľavé rameno a upevnená okolo krku a pod pravou pažou šnúrami alebo sa nosila oblečená na dolománe. Fixovaná bola olivkovitým zapínaním. Ako kožušinové lemovanie sa  používalo u mužstva čierne ovčie rúno, prípadne biele alebo šedé v závislosti od hodnosti, prípadne líščia kožušina. Kožušinový lem mentieky, jeho farba a farba šnúr s doplňovaným vyšívaním-tzv.šujtáš-boli zároveň znakom hodnosti.

Šabľová taška (nem. Säbeltasche) Kožená taška z červenej alebo čiernej kože voľne visiaca z opasku na troch kožených popruhoch na konci ktorých je remencami k nej fixovaná. Súčasť výstroja husárov. U dôstojníkov bola jej predná strana bohato zdobená vyšívaním. Spravidla sa na nej nachádzali iniciály panovníka. Slúžila nielen na úschovu osobných vecí a dokumentov ale i ako obal na doručovanie písomností. Husári boli pre svoju ľahkosť a pohyblivosť vyhľadávanými kuriérmi. Z opasku viseli ďalšie dva popruhy na ktoré sa poza šabľovú tašku vešala šabľa.

Uhorské nohavice (nem. Ungarische hose, maď. Magyár gátyia) Nohavice priliehavého strihu kopírujúce pôvodný uhorský ľudový odev (viď obr.) .

Čižmy (nem. Tschischmen, maď. Czizsme) Polovysoká čierna kožená obuv kopírujúca pôvodnú uhorskú obuv ku kroju. Spravidla mali tvrdé sáry (tzv. "vojanskije štýble") . Krojová obuv z mäkkými sárami sa nazývala aj "slovenskije bóťi". Vpredu boli sáry spravidla na vojenských čižmách vykrojené v tvare tzv.srdiečka. Lemované boli po obvode žlto-čiernou šnúrou totožnou zo šnurovaním na uniforme.

Čutora (nem. Tschuthor, maď. Kulacs) Nádoba na vodu alebo denný prídel alkoholu. Nosila sa na popruhu prevesená krížom cez hrudník. Bývala spravidla drevenná alebo kovová. Mohla byť bohato zdobená. Jej objem kolísal medzi 0,5 až 2 litrami. Podobne sa nosil i chlebník (nem. Brotbeutel). Zhotovený bol spravidla z hrubého bieleho plátna. Vojak v ňom mal denný prídel chleba a suchej stravy.

Čabraka (nem. Schabracke, tur. Tschaprak) U jazdy ozdobná pokrývka na koňa pod sedlo. U dôstojníkov a vyšších veliteľov bohato zdobená. V c.k.armáde bola predpísaná čabraka červenej farby zo žlto-čiernym lemovaním po okrajoch a v zadných rohoch s iniciálmi panovníka.

Čabrunka (nem. Schabrunk, tur. Tschabrunk) Ozdobná prikrývka na holstrá (kožené puzdrá na jazdecké pištole umiestnené pred sedlom po oboch stranách po jednom). Spravidla boli vo farbe čabraky. Rozdiel v zdobení a vypracovaní čabrunky závisel od hodnosti-podobne ako pri čabrake.

 

You are here:   Hlavná stránka
| + -